Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Dálniční známky, ode zdi ke zdi

24. 01. 2020 11:23:29
Veřejná zakázka za 400 milionů na systém pro dálniční známky nenechala klidnou jak laickou, tak odbornou veřejnost. Jak chápat hackaton, je to to pravé řešení nebo je nutné státní správu radikálně reformovat v oblasti IT zakázek?

Je to takový český folkór, nedívat se moc kolem sebe. Co na tom, že Slovensko i Maďarsko už několik let úspěšně používá informační systémy pro elektronické dálniční známky. Architekti českého řešení pravděpodobně vypíchli česká specifika, jako např. evidenci dálničních známek pro bezpečnostní složky apod., aby navrhli vskutku unikátní software. Nicméně i kdybych se zachoval korektně a vůbec nepřemýšlel o tom, že by tato zakázka mohla mít nějaké vedlejší příjemce financí, 400 milionů je opravdu, ale opravdu, monumentální.

Za více než 20 let, co pracuji v softwareových firmách, jsem v různých českých i mezinárodních týmech realizoval velké logistické, obchodní, soudní i průmyslové systémy. A upřímně, nedokážu si představit systém za téměř půl miliardy, který by měl sloužit k tak jednoduchému úkolu.

Ano, chápu že součástí dálničního IS jsou integrace s jinými informačními systémy, systémy pro rozpoznání obrazu (rozuměj SPZ) a samotná evidence prodaných produktů (dálničních známek). To jsou ale všechno technologie dávno bezpečně zvládnuté a existující ve formě komponent, které se dají komerčně koupit na trhu. Dobrá SW firma nevyvíjí ale integruje komponenty, resp. vyvíjí tam, kde je to potřeba. Neměl jsem možnost vidět strukturu nabídky, ale předpokládám, že značnou část nákladů tvořil hardware, tedy kamery, servery a celková infrastruktura. Nedokážu si představit takovou sumu, můžu se jen domnívat, jak extrémně vysoké musely být cenové kalkulace v nabídce. Bylo by zajímavé znát detaily nabídky.

A teď hackaton. Pro čtenáře, kteří nejsou zběhlí v IT terminologii, hackaton je většinou veřejná událost, trvající několik hodin až dnů, kde se sejdou vývojáři a snaží se co nejrychleji dospět k realizaci nějakého zadání. Většinou je výsledkem koncept software, který demonstruje možnosti , kudy se ve vývoji ubírat. Mnohdy také objevuje nové talenty, někdy vidíme celé týmy nezávislých vývojářů snažící se prosadit nějaký koncept, produkt nebo komponentu.

Užitečnost hackatonů je zřejmá, především v soukromém sektoru ji využíváme často. Je to skvělé místo k setkávání, sdílení znalostí a hledání talentů.

Ale upřímně, je extrém pomocí hackatonu seriózně nabízet řešení pro státní správu. Je to naprosto zbytečné a i autoři musí vědět, že to bude vnímáno spíš jako jejich (skvělý) marketingový tah, jak se zviditelnit.

Takový informační systém není třeba vymýšlet, jsou jich desítky, včetně řešení s pokročilými funkcemi v oblasti zabezpečení (cybersecurity), požadovaných funkcí a použitelnosti.

Stačí se porozhlédnout kolem sebe a na ministerské úrovni se zeptat okolních států, jak to dělají, kde vidí problémy a chyby a jak nejefektivněji takový systém naimplementovat.

Ale, my po česku jedeme ode zdi ke zdi. Tady ale nepomůže nic jiného, než rozbít stávající mechanismy státní správy, koncentrovat IT zakázky do samostatného subjektu, který bude nejen transparentní vůči trhu a veřejnosti, ale který bude především kompetentní bez jakýchkoli vazeb na existující či budoucí dodavatele.

Autor: Ondřej Spilka | pátek 24.1.2020 11:23 | karma článku: 24.16 | přečteno: 790x

Další články blogera

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Izrael neudeřil v Sýrii, ale bránil své obyvatele před teroristy

Titulky článků o Židovském státě bývají zavádějící a je to i případ toho na webu Seznamzpravy.cz. Nejsou to totiž Židé, kteří si začínají s násilím, ale arabští muslimští fanatici.

24.2.2020 v 17:36 | Karma článku: 32.07 | Přečteno: 801 | Diskuse

Jan Lněnička

30 let od vystopení Václava Havla v americkém Kongresu

Uplynula dlouhá doba a mnohé se změnilo. Díky svobodě tisku jsme se dozvěděli, že všechno je trochu jinak. Mnohé nám k tomu může říci Noam Chomsky, kritik amerického establishmentu.

24.2.2020 v 17:23 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 307 |

Jan Dvořák

Černé pondělí ministryně Maláčové

Pondělek byl pro mistryni Maláčovou škaredým dnem. Už od rána byla v jednom kole. Nejdřív seděla na vládě, a když se pak chystala s kolegy na hromadný výlet za prezidentem do Lán, zkřížili jí plány zakuklenci.

24.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 451 | Diskuse

Dušan Póč

Prasárna hejtmanství míří ke krajskému soudu

Zdá se, že pověstné ucho se utrhlo. Napovídá tomu rozhodnutí bývalého hejtmana Zlínského kraje, předsedy krajského Sdružení praktických lékařů a šéfa Okresního sdružení České lékařské komory obrátit se na Krajský soud v Brně.

24.2.2020 v 16:05 | Karma článku: 22.54 | Přečteno: 656 |

Pavel P. Kopecký

Znamení zloby

Změny místopisných názvů jsou přirozené. Někdy z nich na sto honů čiší politika - včetně politické korektnosti.

24.2.2020 v 14:08 | Karma článku: 30.43 | Přečteno: 655 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 790

Posledních 5 let mně chytil paragliding. A snad každý pilot Vám potvrdí, že ze vzduchu všechny věci vypadají trochu jinak. Ty velké jsou najednou malé, a ty vzdálené, za obzorem, se najednou zdají blíž něž by člověk řekl. Vzduch vás nutí nemyslet placatě, musíte přidat další rozměr. 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...